تنظیمات (Setup)

تعریف setup

setup در اصطلاح به معني راه اندازي و تنظيم كردن مي باشد . در ورزشهاي موتور اسپرت به تنظيم كردن خودرو براي يك پيست و مسابقه خاص ست آپ كردن خودرو اطلاق ميشود .

به طور مثال اگر با يك خودروي شهري مثل 206 بخواهيد در كلاس خاصي مسابقه دهيد ، از نظر فني حق دست كاري موتور خودرو براي مسابقه را نخواهيد داشت ، ولي اگر وضعيت آب و هوا را تحليل كنيد ، شرايط سرعتي يا قدرتي بودن پيست را بسنجيد و سيستم گبربكس ، ترمزها ، لاستيكهاي خودرو ، سيستم تعليق را با پيست مطابقت دهيد نتنها كار غير قانوني انجام نشده بلكه منتج به حصول زمان بهتر و نتيجه بهتري خواهد شد . در شبيه ساز رانندگي حرفه اي lfs اين بحث بصورت خيلي كامل و حرفه اي گنجانده شده است .

به تصوير زير دقت كنيد :

Untitled

در این صفحه با قسمتهای Info , Colours, Brakes , Suspension , Steering, Final Drive , Tyres , Downforce مواجه هستید .

به شرح موارد به صورت گذرا می پردازیم :

Info :  در قسمت Info اطلاعات مربوط به خودرو را می توانید ملاحظه کنید . در قسمت سمت چپ به ترتیب مقدار سوخت مورد نیاز در هنگام خط استارت ، مقدار سوخت مورد نیاز در پیت استاپ و درصد لاستیک برای تعویض در پیت استاپ تنظیم میشود .در ردیف پایین ، مقدار کاهش قدرت موتور خودرو ( در بعضی مسابقات برای برابر شدن خودروها تنظیم این مقدار الزامی است ) وزن اضافه وارد بر خودرو و در آخرین خط موقعیت اضافه وزن را مشخص میکند .

Colours : رنگ خودرو ، بدنه و رینگ مشخص میشود .

Brakes : مقدار نیروی وارد به ترمزها بر اساس نیوتن/متر و نحوه تقسیم ترمز گیری عقب و جلو تنظیم میشود .

Suspension : وضعیت سیستم تعلیق عقب و جلوی خودرو تنظیم میشود .

Final Drive : ضریب دنده گیربکس در دنده های مختلف تنظیم میشود .

Tyres : نوع لاستیک و میزان باد آن قابل تنظیم است .

Downforce : مقدار نیروی اسپویلر جلو و عقب تنظیم میشود .

کل این تنظیمات به عنوان ست آپ خودرو برای پیست مشخص ذخیره میشود . این ست آپ در ستون سمت راست بالای صفحه ذخیره میشود .

با توجه به اینکه این تنظیمات نیاز به دانش نسبتا زیادی از خودرو و پست دارد ، سایتهایی مثل www.setupfield.com ست آپ های خوب کاربران حرفه ای را به ریسرها ارائه میدهد . با مراجه به این قبیل سایتها و انتخاب پیست و ماشین ، یک فایل با پسوند set دریافت میکنید که برای استفاده از آن کافیست فایل مربوطه را به مسیر lfs/data/setup کپی کنید تا در لیست ست آپ همان خودرو نمایان شده و بتوانید از آن استفاده کنید .